Плутон. Планета яка не змогла.

Повертаюсь до блогування, бо без нього геть зовсім загубився. Починаю нову рубрику!

Оскільки надто вже багато я віддав українській Вікіпедії у своєму житті, то від тепер всі найважливіші наші з нею спільні досягнення будуть описуватись тут.  Цей запис посвячений доведення статті про карликову планету Плутон до статусу вибраної в українській Вікіпедії, ви могли це помітити – ось вже кілька тижнів вона красується на головній сторінці.

Отже Плутон – планета, якій не вдалось, той, що вибився з ряду, найдальша серед планет — в минулому, а в майбутньому — наш крайній форпост в сторону глибокого космосу. Під катом – все найцікавіше, що я помітив про Плутон, поки допилював статтю до вибраної. Всі зображеня взяті з Вікіпедії!

Мозаїка знімків, зроблених космічним апаратом New Horizons 14 липня 2015 року з відстані 450 000 км. Взято з Вікіпедії

Мозаїка знімків, зроблених космічним апаратом New Horizons 14 липня 2015 року з відстані 450 000 км.

Плутон оплутонили (понизили в статусі) майже рівно 10 років тому (ура, ювілей!) — Міжнародний астрономічний союз забрав в нього статус планети Сонячної системи в серпні 2006-ого року. Якось так складається що чимало описаних тут фактів якраз ніби підкреслюють чому він це зробив – Плутон дійсно не такий як всі. Ну дивіться:

 • Плутон дуже малий і легкий. Він вп’ятеро легшиий навіть за наш Місяць, не кажучи вже про найлегшу з планет – Меркурій, від якого він легший майже у 18 раз. В діаметрі від них він менший відповідно в півтора та в 2 рази.
  Надто малий, надто легкий. Він - не планета!

  Надто малий, надто легкий. Він – не планета!

  Крім того в Сонячній системі є важче тіло яке не є планетою – карликова планета Ерида (Eris), яка за розмірами майже така сама. Тож в якості компенсації Плутон МАС ввід термін плутоїд.

 • Орбіти всіх планет Сонячної системи (за винятком Меркурія) майже колові й близькі до площини екліптики. Орбіта Плутона значно від них відрізняється. Вона сильно нахилена до екліптики (більш ніж на 17°)
  Під кутом до всіх.

  Під кутом до всіх. Він – не планета!

  Крім того в неї великий ексцентриситет (0,249) – відстань до Сонця змінюється більш ніж 1.5 рази (~30-50 а.о.), до того ж Плутон єдиний з (не)планет хто нагло залазить на територію сусіда – Нептуна, в деякі моменти будучи ближче до Сонця ніж він. Але так як він перебуває з ним резонансі (2 оберти Плутона = 3 Нептуна), то до Урана, який ще ближче до Сонця, він деколи навіть наближається ближче ніж до Нептуна!

  задалеко і завитягнуто. Він - не планета!

  задалеко і завитягнуто. Він – не планета!

   

 • До всього цього це лишенько перевернуто догори дригом на своїй орбіті! Вісь обертання Плутона орієнтована до площини його орбіти приблизно так, як в Урана, її нахил становить 122,53° (в Землі приблизно 23.5), тобто Плутон майже «лежить на боці» й обертається навколо своєї осі в протилежному до більшості планет напрямку. Якщо полюс на планеті визначати за напрямком обертання: полюс, із боку якого тіло обертається проти годинникової стрілки є північним (позитивним), то виходить що Плутон повернутий південним своїм полюсом до Сонця, отже Сонце сходить на Заході на цій планеті, а заходить на Сході…
 • Плутон – єдиний з (не)планет, спутник якого має з планетою обопільне синхронне обертання. Тобто Харон, будучи настільки важким відносно Плутона і обертаючись так довго, добився того, що вони з Плутоном завжди повернуті одне до одного своїми одними і тими ж сторонами. Оце я розумію – настирливість, добився таки свого!
  Ніби тримаються за руки.

  Ніби тримаються за руки. Не планета!

  Колись (кілька мільярдів років?) це чекає і нашу планету з її Селеною… Не хочу про це думати – раптом нашій півкулі не пощастить!
  Крім того центр мас цієї подвійної системи знаходиться за межами Плутона — такого нема в жодної з планет з своїми спутниками і це було одним з аргументів чому Плутон – не планета у рішенні МАС. (Оскільки в Юпітера з Сонцем те саме (центр мас поза Сонцем), то я вже бачу як земляни будуть біситись коли Міжцивілізаційний Галактичний Астрономічний Союз виключить наше Сонце з переліку одиничних зірок, оплутонюючи таким чином нашу цілу Сонячну систему. Ну, в принципі, так нам і треба)

 • Ще цікаво, що Плутон володіє найменшим спутником серед (не) планет в Сонячній системі, його Стікс (5-7 км) є меншим навіть за Деймоса (11-13 км), що обертається навколо Марса. Також, здається він є крайнім відкритим спутником (?) серед спутників (не) планет.

  P5. все завдяки телескопу Габла.

  раніше називався P5. все завдяки телескопу Габла!

 • Ще один факт який його вирізняє серед планет — лише Плутон та Нептун серед них є невидими для неозброєного ока. При цьому альбедо в Плутона (0,5-0,7) — чи не найвище в Системі. (там прохолодно, мабуть завдяки льоду). Якби замість Луни на тій же відстані навколо нас крутився б Плутон – вночі було б втричі-вдвічі яскравіше (це притому що він менший)!

Попри всі відмінності, є дещо що ріднить нашу планету з далекою вже-не-планетою. В ледь-присутній атмосфері Плутона є парниковий ефетк завдяки метану! (які і на Землі). Тому вона трохи тепліша, ніж могла б бути.

і вона розсіює світло!

і вона розсіює світло!

І ще таке співпадіння – рівнодення на Плутоні в нинішні часи майже збігається з проходженням перигелію (різниця становить 1,7 земного року, або 0,007 року Плутона). Це значить, коли Плутон найближче до сонця, він повернутий до нього якраз своїм екватором. В Землі все навпаки – перигелій взимку, майже співпадає з найкоротшим днем, тобто коли Земля максимально повернута Південним полюсом. Але так як ці дати постійно мандрують і в нас і в Плутона – це лише співпадіння.

Я досить швидко зрозумів що всього, що хочу, в одному пості я не впишу – є ще дуже цікава історія відкриття, цікаві особливості орбіти, історія походження Плутона і т.д., тому кину писати ось прям на цьому місці, а продовжу трохи пізніше. Тільки, зазначу ще от що, у зв’язку з ювілеєм оплутонювання Плутона.

Виникло кілька смішних казусів у зв’язку з цим рішенням МАС
– КА New Horizons вирушав досліджувати планету, а прилетіли до карликової планети, до плутоїда. Цікаво, чи не озлобився цей самотній літальний апарат на таке…

Плутон в ілюмінаторі

Плутон в ілюмінаторі

– Плутон не зміг зробити навіть одного повного оберту навколо Сонця в статусі планети з моменту його відкриття (1932 р.)
– Допоки він був планетою, Плутона фігурував, зокрема, на поштових марках у цьому статусі. Тепер, коли напечатане на цих марках не відповідає дійсності, мабуть їхні ціни взлетіли так що огого. Це як з монетою присвяченою Юрію Кондратюку – тупі банкіри домалювали траєкторії не той напрям! – не знали механіки, і отаке пішло в серію, і від своєї дефективності тільки подорожчало 🙂

Ще цікаво почитати про весь дупобіль який пережили плутоняни, що живуть на Землі, після цього рішення МАС. Паляться, інопланетні агенти!

Так от, попри приниження яке перетерпіло небесне тіло, воно зустріло зустріло своїх дослідників – апарт  New Horizons величезним сердечком на своєму боці, ніби дякуючи за візит. Цьому варто повчитись в цієї карликової планет – пробачати і бути вдячним. Хоча хто зна що ховає це транснептун там на незвіданих околицях нашого дому…

далі буде…

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s